All-MeTaL

AC/DC

AC/DC je australská hard rocková skupina, jedna z nejznámějších rockových skupin vůbec. Skupina vznikla v Sydney v prosinci 1973. Za dobu jejich existence se prodalo přibližně 100 milionů kopií jejich desek.
Založili ji bratři Angus a Malcolm Youngovi společně se zpěvákem Davem Evansem, bastytaristou Larry Van Knedtem a bubeníkem Colinem Burgessem a jejich první vystoupení bylo na Silvestra 1973.
Vznik názvu skupiny má 2 verze. Podle první si skupina začala říkat podle nápisu na transformátorech, podle druhé objevila nápis AC/DC na šicím stroji Youngovy sestry Margi. Jisté je to, že název v obou případech znamená označení pro střídavý a stejnosměrný proud v angličtině. Zpočátku hráli převzaté skladby od Rolling Stones, Beatles nebo třeba Chucka Berryho. Název jim přinesl i problémy, neboť v Anglii, kde se poté usídlili, se takto označovali bisexuálové.
Prvá dvě alba označovaná jako mini LP (přestože obě mají po 40 minutách) vyšla pouze v Austrálii a na Novém Zélandu - High Voltage (1975) a T.N.T. (1975). Z nich byl vytvořen mix pro trh v USA, Evropě a Japonsku pod názvem High Voltage (1976). Hity jako High Voltage, The Jack, TNT mají AC/DC v repertoáru dodnes. Ve stejném roce vychází album Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Špatné skutky za babku), které se docenění dočkalo (zejména v USA) až v 80.letech. Rok na to vychází další úspěšné album Let There Be Rock (Budiž Rock - 1977) a v roce 1978 pak LP Powerage, které už tak úspěšné nebylo. Svoje showmenství potvrzují na živém LP If You Want Blood You´ve Got It (Chcete-li krev, máte ji mít).
Jedno z nejúspěšnějších alb bylo Highway to Hell. Krátce na to (19. února 1980) byl zpěvák skupiny Bon Scott (v kapele od roku 1974) nalezen doslova upitý k smrti v zaparkovaném autě.
Písně, připravované pro nové (zatím bezejmenné) album už tak nemohl Bon Scott nazpívat. Po krátkém intermezzu, kdy bratři Youngové dokonce chtěli skupinu rozpustit, došlo k angažování nového zpěváka - Briana Johnsona, který přišel z britské glamrockové formace Geordie.