All-MeTaL

ill Nino

iil Nino vznikli v New Jersey na konci roku 1999. Nejdříve pod názvem El Nino. Zakládajícími členy jsou Dave Chavarri - v té době již zkušený bubeník, například M.O.D., ProPain, Merauder, Soulfly aj. – a Cris Machado, který měl na starost basu. Ze začátku v kapele zpíval Jorge Rosado. Ten byl však zanedlouho (v roce 2000) nahrazen právě Crisem a můžete ho slyšet jen na několika prvních demonahrávkách. Uvolnilo se tedy místo basáka a to zaplnil Lazaro Pina. Další nástroje obsadili Jardel Paisante – kytara, Marc Rizzo – kytara (konkrétně španělka a hlavní elektrická) a Roger Vasques – perkuse. Nepsaným sedmým členem je Omar Clavijo, který má na starosti klávesy, programování apod.

Kapela začala pilně pracovat,hrála po klubech a předskakovala různým skupinám. Od začátku zpívala anglicko-španělsky. Nahrála několik dem, ale žádné vydavatelství nezaujali natolik, aby jim vydalo desku. Sami IN přiznávali, že jejich hudbě něco chybí. Rozhodli se hrát úplně nevázaně a to, co cítí. To vedlo k tomu, že se v jejich písních objevilo více latinských rytmů. Hudební projev se stal silnějším. Natočili další demo a to se dostalo do Roadrunner records. Tam ho dostal na starost Mike Gitter a byl uchvácen. Ihned navázal s IN kontakt. Jedné lednové noci roku 2000 se sešel v jednom malém klubu v New Persey s Davem a Crisem. Dave mu začal vykládat o IN a o plánech kapely do budoucna a spolupráce byla na světě.

Styl

Ill Nino mají již od počátku svůj osobitý styl. Mísí se v něm tvrdé hardcoreové a metalové riffy kytar s chytlavou latinskou melodií bubnů a perkusí. Do toho všeho zní Crisův někdy až značně naléhavý hlas. To vše dělá hudbu Ill Nina neuvěřitelně zajímavou a originální. Specifickou vlastností IN jsou nečekané přechody z angličtiny do španělštiny a naopak. Pokud bychom chtěli Ill Nino zařadit do nějaké škatulky, byl by to asi nu-metal. Je zde však zastoupen velkou měrou i hardcore, rock, metal obecně a také etno. Zajímavé jsou též texty. Často kritizují lidstvo a některé jsou zaměřené i politicky. Styl se u IN více méně nemění, akorát na třetím albu One Nation Underground došlo k přidání více rytmiky a celý projev se stal intenzivnějším. Strhující jsou živá vystoupení, která členové zbožňují. Kapelu ovlivnila spousta jiných hudebníků jako Sepultura, Fear Factory, Iron Maiden, Santana, Black Sabbath, Metallica, Slayer a mnoho jiných.